Warszawa (Polska) / Bali (Indonezja)
aloha@mateuszjasinski.pl

BLOG

Dlaczego odradzam kawę? Kawa w ujęciu Medycyny Chińskiej + zdrowa alternatywa

Jedną z pierwszych rzeczy jaką natychmiast zalecam moim podopiecznym, którzy przychodzą do mojego gabinetu to ZDECYDOWANE ograniczenie kawy. Jest wiele teorii i badań na temat kawy, oczywiście wiele z nich totalnie sprzecznych i mało wiarygodnych ze względu na sponsorowane badania. Bez bicia przyznaje się, że sam ją uwielbiam i uważam, że jeśli nasze mamy dobry…
Dowiedz się więcej

„Jak w górze, tak i na dole” – wizja człowieka według Medycyny Chińskiej

Fundamenty teoretyczne Medycyny Chińskiej mają bardzo głębokie korzenie i według wielu źródeł mają co najmniej 5000 lat. Chińska wizja człowieka opiera się na jednoczenia, globalizowania, analogicznie podchodząc do zjawisk, podczas gdy zachodnia wizja opiera się na oddzieleniu i analizowaniu zjawisk umiejscowionych na ten samej płaszczyźnie.

Jakie są różnice między Medycyną Zachodnią a Tradycyjną Medycyną Chińską?

Tradycyjna Chińska Medycyna jest oparta na systemie energetycznym i psychologiczno-duchowym człowieka. Obserwuje kosmos i przyrodę. Może można by to porównać do wizji jaką przedstawił James Cameron, w doskonałym filmie fantastycznonaukowym “Avatar” (2009). Wszystko co nas otacza jest nierozerwalnie ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałuje.

Picie ciepłej wody w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Często zdarza się, że ludzie pijący dużo wody i tak mają problem z odwodnieniem, który objawia się m.in: suchością skóry, zaparciami czy obrzękami. Przyczyną może być bardzo słaby ogień trawienny lub osłabienie funkcji nerek. W konsekwencji odpady metaboliczne mogą blokować dopływ wody do komórek. By zwiększyć wchłanialność wody na poziomie komórkowym Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca gotowanie wody.

Zalecenia żywieniowe w syndromie nadmiarowego Ognia Serca według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej narząd serca jest rozpatrywany nie tylko jako mięsień sercowy (czyli nie oznacza tylko mięśnia), ale cały system, czyli obieg czynnościowy – w tym naczynia krwionośne, krew, osierdzie, język, pot, ale także emocję radości. Nadmiar ciepła lub ognia wpływający na serce odnosi się do stanu nadmiernej stymulacji (nadmiarze gorącej energii) tego żywiołu,…
Dowiedz się więcej

Przyczyny depresji według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Wczoraj na Instagramie opublikowałem post związany z moim przemyśleniem odnośnie depresji i brania leków. Uderzyłem w stół i odezwały się nożyce. Ci, którzy biorą leki antydepresyjne poczuli, że ich stygmatyzuje. Nie taki był mój zamiar i przepraszam, jeśli ktoś poczuł się tak potraktowany. Dlatego postanowiłem ten temat rozwinąć, szczególnie, że mamy dzisiaj międzynarodowy dzień walki…
Dowiedz się więcej

Zapraszam Cię na pierwsze warsztaty ŻYJ BARDZIEJ! I drugie śniadanie… w Lesie!

Aloha! Po intensywnym okresie wydawniczym i publikacji mojej książki ŻYJ BARDZIEJ chcę Cię zaprosić na pierwsze, oficjalne spotkanie ŻYJ BARDZIEJ, które poprowadzę w wyjątkowym, spokojnym, leśnym miejscu tuż pod Warszawą (Józefów k. Otwocka, około 30 minut jazdy autem z centrum Waw. lub 40 minut SKM ze stacji Warszawa-Śródmieście). Spotykamy się w najbliższą sobotę o godzinie…
Dowiedz się więcej

Przepis na kawę według Kuchni 5 Przemian (TCM)

Kawa według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Czym jest Qi (氣)? Słownik TCM

Fundamentem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest koncepcja Qi (substancja wszechświata).

Śpię pod kołdrą obciążeniową. A Ty? Kołdra obciążeniowa (terapeutyczna) – co to takiego?

Jestem ogromnym zwolennikiem wprowadzania niewielkich zmian do czynności, które i tak czy inaczej robimy na co dzień. Jakiś czas temu zamieniłem ciepłe prysznice na zimne i bez wahania mogę powiedzieć, że ta drobna zmiana bardzo wpłynęła na jakość moich poranków (oczywiście na plus). Takich drobnych rzeczy jest więcej, dlatego gdzie tylko mogę szukam możliwości poprawienia…
Dowiedz się więcej