Warszawa, ul. Żegańska 21/23 04-713 Warszawa
Umów się: +48781521131
aloha@mateuszjasinski.pl

Przyczyny depresji według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Wczoraj na Instagramie opublikowałem post związany z moim przemyśleniem odnośnie depresji i brania leków. Uderzyłem w stół i odezwały się nożyce. Ci, którzy biorą leki antydepresyjne poczuli, że ich stygmatyzuje. Nie taki był mój zamiar i przepraszam, jeśli ktoś poczuł się tak potraktowany. Dlatego postanowiłem ten temat rozwinąć, szczególnie, że mamy dzisiaj międzynarodowy dzień walki z depresją — o czym zupełnie nie wiedziałem. To bardzo ciekawe, bo w zbiegi okoliczności nie wierzę więc czuję, że to znak, aby temat wam przybliżyć.

Chcę podzielić się swoją perspektywą terapeuty, który pomaga ludziom w powrocie do równowagi i zdrowia. Ja nie przepisuję leków. Wiem, że większość osób kojarzy mnie z biegania, mało kto jednak wie, że kilka lat temu podjąłem studia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, a obecnie posiadam uprawienia akupunkturzysty wydane przez Światową Organizację Akupunktury (WFAS), która współpracuje z WHO. Piszę o tym tylko dlatego, bo część ludzi dała mi jasno do zrozumienia, że nie mam prawa wypowiadać się w takich tematach. W swojej pracy posługuję się sprawdzonymi protokołami przywracania równowagi według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Nie przypadkiem też WHO uznała Tradycyjną Medycynę Chińską za system naukowy, czyli taki, który jest spójny, logiczny, pomocny, a przede wszystkim dający powtarzalne wyniki terapeutyczne. Czuję, że warto, aby te informacje wybrzmiały na wstępie artykułu, bo świadomość w Polsce na temat TCM jest wciąż raczkująca, a moją misją jest szerzenie tej perspektywy.

WAŻNE! Fakt napisania tego tekstu wynika z mojej wewnętrznej niezgody na to, że terapia lekowa trwa długie miesiące czy lata. Czy można skrócić ten czas lub uwolnić się od leków całkowicie? Nie mówi się nam, że przyczyną depresji może być dysharmonia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych zazwyczaj na poziomie wątroby, płuc, nerek czy śledziony.

Nie podważam, że leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach ratuje życie i jest skuteczne. Jest dla mnie ważne żeby pokazywać perspektywy, o których powszechnie się nie mówi.

Tradycyjna Medycyna Chińska a depresja

Medycyna chińska przez wieki wypracowała spójną teorię, według której istnieje zależność między przeżywanymi przez człowieka emocjami, a konkretnymi chorobami. Każda z emocji posiada połączenie z konkretnym organem wewnętrznym. Nadmierna radość i pobudzenie przypisane są sercu, gniew i złość wątrobie, zamartwianie się najbardziej szkodzi śledzionie, smutek uszkadza płuca, strach, lęk czy przerażenie są destrukcyjne dla nerek.

W medycynie chińskiej nie stosuje się określenia „depresja” na zdiagnozowanie zaburzeń nastroju. Nazwa ta jest związana z terminologią obowiązującą w medycynie zachodniej. Chińczycy określają tego typu dolegliwości jako zaburzenia „shen” – tłumacząc w dużym uproszczeniu: zaburzenia na poziomie naszej duszy, ducha i emocji. Shen jest reprezentacją świadomości, funkcji mentalnych i emocjonalnych. Shen osobiste odzwierciedla równowagę umysłowo-emocjonalną danej osoby.

U każdej osoby definicja zaburzeń będzie inna. W ogromnym skrócie i uproszczeniu można przyjąć, że zaszufladkowane objawy znane pod terminem depresji mają swoją przyczynę zazwyczaj w nierównowadze w wątrobie w połączeniu z zaburzeniami funkcjonowania innych organów i systemów. Można wyróżnić kilka syndromów klinicznych takich jak: zastój qi wątroby/ zastój qi wątroby i niedobór qi śledziony/ zastój qi i krwi/ zastój śluzu i qi/ niedobór yin serca/ niedobór yin wątroby — syndromów klinicznych jest więcej, wymieniam tylko niektóre. [1]

Jak Medycyna Chińska radzi sobie z depresją?

Na podstawie przeprowadzonych, udokumentowanych i sklasyfikowanych badań WHO podzieliła wszystkie choroby, dolegliwości i symptomy, w których leczeniu mogłaby być skutecznie stosowana akupunktura na cztery kategorie. Do pierwszej kategorii schorzeń i dolegliwości zakwalifikowane te z nich, których skuteczność leczenia za pomocą akupunktury została potwierdzona przez badania naukowe prowadzone pod egidą WHO. Do tej kategorii należy właśnie depresja.

Powrót do równowagi powinien być dostosowany indywidualnie w zależności od objawów i opiera się na jednym lub wielu rodzajach terapii. Oczywiście akupunktura nie jest jedynym narzędziem, które dobrze sobie radzi w tym przypadku. Najlepsze efekty osiąga się działaniem synergistycznym. Co przez to rozumiem? Czego np. możesz się spodziewać przychodząc do mnie do gabinetu?

W idealnym świecie zaczynamy od serii akupunktury (seria zabiegów) równolegle wprowadzając konkretne zmiany na poziomie żywienia (dietetyka chińska). Żywienie wspieramy ziołami. To fundament. Mając takie wsparcie na wstępie, wprowadzamy kolejne zmiany, które wesprą Cię w powrocie do równowagi. Z mojego doświadczenia jak i z doświadczenia zaprzyjaźnionych terapeutów, kluczowym elementem jest również praca z emocjami i zmiana stylu życia — dbanie o odżywczy holistyczny ruch czy higienę umysłu (praktyki wyciszenia, medytacja).

Można doszukać się wielu badań klinicznych potwierdzających skuteczność akupunktury w leczeniu przyczyn depresji. Bardzo ciekawe badanie zostało przeprowadzone w 2013 roku przez naukowców z Uniwersytetu Jinan w Kantonie w Chinach.

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział 72 osoby w wieku 28- 29 lat o podobnym przebiegu choroby. Pacjentów losowo podzielono na dwie grupy. W jednej jako metodę leczenia stosowano zabiegi akupunktury, w drugiej leczenie farmakologiczne lekiem na bazie fluoksetyny.

Fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowana u pacjentów z depresją, atakami paniki, objawami silnego stresu i niepokoju, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Po zakończeniu procesu leczenia okazało się, że w grupie kontrolnej przyjmującej leki farmakologiczne, wyleczonych zostało 9 pacjentów, 20 wykazało znaczną poprawę, u 7 z nich nie zaobserwowano poprawy. W grupie przyjmującej zabiegi akupunktury całkowitemu wyleczeniu uległo 21 pacjentów, 11 uzyskało znaczną poprawę, a 4 pacjentów zgłaszało brak poprawy.

Ostateczny wskaźnik skuteczności opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jinan w Chinach wyniósł 84,8% dla leczenia farmakologicznego oraz 88,9% dla terapii akupunkturą. [3]

Mateusz Jasiński


[1] Tradycyjna Medycyna Chińska. Fundamenty Praktyki Klinicznej, wydawnictwo Galaktyka, rok 2015 str. 78.

[2] Wei Bo, Xu Yi, Clinical observations on acupuncture treatment for depression, Journal of Jinan University (Natural Science & Medicine Edition), 2013, 34(6).

[3] Acupuncture Found Effective for Depression Relief https://www.healthcmi.com/Acupuncture-Continuing-Education-News/1676-acupuncture-found-effective-for-depression-relie