Warszawa, ul. Żegańska 21/23 04-713 Warszawa
Umów się: +48781521131
aloha@mateuszjasinski.pl

Śpię pod kołdrą obciążeniową. A Ty? Kołdra obciążeniowa (terapeutyczna) – co to takiego?

Jestem ogromnym zwolennikiem wprowadzania niewielkich zmian do czynności, które i tak czy inaczej robimy na co dzień. Jakiś czas temu zamieniłem ciepłe prysznice na zimne i bez wahania mogę powiedzieć, że ta drobna zmiana bardzo wpłynęła na jakość moich poranków (oczywiście na plus). Takich drobnych rzeczy jest więcej, dlatego gdzie tylko mogę szukam możliwości poprawienia jakości swojego życia w obszarach, które funkcjonują w moim życiu tak czy inaczej. 

Mój poranny rytuał – medytacja na balkonie. Ta niewinna kołdra, którą się otulam waży ponad 8 kilo!

Tematem, który ostatnio bardzo mnie fascynuje jest sen: począwszy od pory zasypiania, a skończywszy na fazach snu. Eksperymentuję w tym obszarze na wielu polach, a efektem tychże eksperymentów jest spanie niemalże na podłodze, regularne drzemki czy wstawanie przed wschodem słońca. Na wnioski jeszcze za wcześnie, natomiast na drodze poszukiwań tworzenia warunków do jak najlepszego zasypiania, trafiłem na temat kołder obciążeniowych, które wielokrotnie były mi polecane. Jako młody rodzic szukałem wielu rozwiązań, które pozwoliłby moim synom na spokojniejszy sen w nocy 😉 

Kołdra obciążeniowa – co to jest?

Kołdra obciążeniowa została stworzona po to, by redukować uczucie stresu i lęku. Swoim ciężarem wywiera nacisk na ciało człowieka, stymulując układ proprioceptywny, znajdujący się w mięśniach, stawach i więzadłach. Propriorecepcja odpowiedzialna jest za świadomość ułożenia ciała czy bezpieczeństwo emocjonalne. Badania pokazują, że kołdra obciążeniowa potrafi zmniejszyć stres i niepokój. Obciążenie ułatwia uwalnianie serotoniny i melatonimy (hormony), obniżając tym samym poziom kortyzolu (hormon stresu). Otulając się kołdrą czujemy odprężenie zarówno ciała jak i układu nerwowego. Pozwala to na szybsze zaśnięcie i dłuższe pozostawanie w fazie snu głębokiego. Mimo, że kołdry obciążeniowe są znane w środowisku medycznym od lat i z powodzeniem stosowane w terapii, to badania naukowe na ich temat pojawiły się stosunkowo niedawno. Ich wyniki są warte uwagi. Uważa się, że działanie kołder obciążeniowych polega na stymulowaniu głębokim dotykiem. Tego rodzaju terapia opiera się na wywieraniu nacisku na określone partie ciała oraz na wywoływaniu zamierzonych reakcji organizmu. Łagodny nacisk na mięśnie wzmacnia sygnały z ciała skutkujące wzrostem neuroprzekaźnika serotoniny, a ten w nocy wraz z ograniczonymi bodźcami wzrokowymi  stymuluje wzrost poziomu melatoniny. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, zapraszam do eksploracji badań naukowych:

“Około 78% badanych przyznało, że stosowanie kołdry obciążeniowej pozwoliło im obniżyć poziom lęku.”

Silny, a jednocześnie przyjemny nacisk tej kołdry zauważalnie podnosi poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim niesie ze sobą błyskawiczne rozluźnienie i wyciszenie ciała oraz umysłu. Kołdry obciążeniowe są produkowane w wielu rozmiarach, a każda z nich jest dostosowywana do wagi osoby, która będzie jej używać. Kołdra terapeutyczna wykorzystuje właściwości równomiernego nacisku na głęboko położone partie ciała. Nie należy jej mylić z puchową lub, po prostu, ciężką kołdrą.

Kołdry terapeutyczne są w całości wytwarzane ręcznie z najwyższej jakości hipoalergicznych materiałów. Wkład kołder stanowią szklane kulki wypełniające wyznaczone dla nich, kwadratowe komory. W ten sposób ciężar kołdry rozkłada się równomiernie na całe ciało.

Waga kołdry obciążeniowej wynosi ok. 10-15% wagi użytkownika. Otulanie się nią przed zaśnięciem pobudza wydzielanie serotoniny, tzw. hormonu szczęścia oraz melatoniny zwanej też hormonem snu. Uzyskane w ten sposób euforyczne uczucie całkowitego odprężenia sprawia, że sen jest zdrowszy (głęboki i ciągły) a funkcjonowanie w dzień zdecydowanie spokojniejsze. 

Moje doświadczenie z kołdrą obciążeniową

Badania badaniami — jak zawsze bardziej polegam na własnym doświadczeniu i uwielbiam konfrontować świat nauki czy powszechnych opinii z własną praktyką.

Kołdra terapeutyczna wykorzystuje właściwości równomiernego nacisku na głęboko położone partie ciała. Nie należy jej mylić z puchową lub, po prostu, ciężką kołdrą. Waga kołdry obciążeniowej wynosi ok. 10 proc. wagi użytkownika. Otulanie się nią przed zaśnięciem pobudza wydzielanie serotoniny, tzw. hormonu szczęścia oraz melatoniny zwanej też hormonem snu. Uzyskane w ten sposób euforyczne uczucie całkowitego odprężenia sprawia, że sen jest zdrowszy (głęboki i ciągły) a funkcjonowanie w dzień zdecydowanie spokojniejsze.

Po ponad 2 miesiącach spania pod taką kołdrą, mogę jednogłośnie powiedzieć: komfort spania zdecydowanie się poprawił, szczególnie na poziomie głębokiego snu — rzadziej się wybudzałem i wstaję bardziej zrelaksowany mięśniowo. Każdy, kto choć trochę pracuje z ruchem i doświadczył zjawiska rolowania mięśni lub wykorzystania masy własnej ciała do automasażu (lokomocje, floorwork), ten wie jak fantastycznie reaguje nasz układ ruchu na świadomy nacisk określonych partii ciała, szczególnie jeśli czujemy spięcie lub ograniczoną ruchomość w danym stawie. Dla mnie kołdra obciążeniowa działa w bardzo podobny choć oczywiście pasywny sposób — nacisk kołdry najzwyczajniej w świecie wpływa na świadomość ciała. Uczucie przyjemnego, lekkiego nacisku na mięśnie w nocy działa naprawdę odprężająco – za każdym gdy kładę się pod kołdrą mam wrażenie jakbym owijał się w kokon, dzięki czemu szybciej zasypiam. 

Z mojej perspektywy taka kołdra znacząco wpływa na jakość snu i może być dobrym narzędziem dla dzieci, które mają problemy z zasypaniem lub często wybudzają się w nocy, ale raczej byłbym daleki od stwierdzenia, że rozwiąże wszystkie nocne problemy młodych rodziców 😉 

Na pewno taką kołdrę polecam każdemu dorosłemu, który chciałby poczuć inną jakość snu. Zapewniam, że przykrywanie się kołdrą, która waży ponad 8 kilogramów stanie się przyjemnym uzależnieniem i pozytywnie wpłynie na wasze ciało, szczególnie, że kołdry terapeutyczne są w całości wytwarzane ręcznie z najwyższej jakości hipoalergicznych materiałów. Wkład kołder stanowią szklane kulki wypełniające wyznaczone dla nich, kwadratowe komory. W ten sposób ciężar kołdry rozkłada się równomiernie na całe ciało — to super przyjemne uczucie.

Ale nie wierzcie moim słowom. Ci co mnie już trochę znają, to wiedzą, że zawsze w pierwszej kolejności zachęcam do doświadczenia czegoś na własnej skórze, dlatego zachęcam do składania zamówień na https://gravityblankets.pl/

Dokonując zamówienia na https://gravityblankets.pl/ wpiszcie w koszyku hasło: ZYJBARDZIEJ, a otrzymacie 10% zniżki na zakupy. Przyjemnego snu życzę!

Małe, ale świadome zmiany w najdrobniejszych elementach prozy życia zdecydowanie przekładają się na ogólną jakość funkcjonowania. Życzę Wam znajdowania nowych jakości w  czynnościach, które robimy tak czy inaczej, zazwyczaj z automatu. Pomyśl jak to, co powtarzasz mechanicznie i codziennie możesz wzbogacić, by znów spojrzeć na tę samą czynność z innej perspektywy. 

Żyjcie Bardziej!

MJ