Warszawa, ul. Żegańska 21/23 04-713 Warszawa
Umów się: +48781521131
aloha@mateuszjasinski.pl

Jedyna odpowiedzialność w życiu człowieka

Odróżnianie zaangażowania od odpowiedzialności jest bardzo istotne. Słowniki definiują „odpowiedzialność” jako moralny nakaz ponoszenia konsekwencji naszych własnych wyborów. […] „Jedyna” odpowiedzialność na tym świecie, jaką ponosimy, dotyczy naszego rozwoju – chodzi o to, aby podejmować decyzje, dokonywać wyborów i ponosić konsekwencje.
Jesteś odpowiedzialny za własne życie od chwili narodzin. Może ci się to wydać nieprawdopodobne, ale to ty wybrałeś swoich rodziców, swe środowisko społeczne, a nawet kraj, w którym żyjesz. Być może to, o czym mówię, będzie dla ciebie trudne do przyjęcia, ale to także część pojęcia odpowiedzialności.

[…]

Żaden człowiek na tym świecie nie pojawił się tu po to, aby być odpowiedzialnym za szczęście lub nieszczęście innej istoty ludzkiej. Nie jesteś odpowiedzialny za szczęście lub nieszczęście swojej matki, ojca, swojego partnera, przyjaciół, ludzi wokół siebie…
Równocześnie jednak jesteś odpowiedzialny za postawę, jaką wobec ciebie przyjmują inni ludzie. To od ciebie zależy , czy dana osoba będzie w stosunku do ciebie łagodna, agresywna, krytyczna czy kochająca. Pomyśl o tym. Z pewnością doświadczyłeś już tego.

To twoje własne wibracje powodują, że ludzie przyjmują w stosunku do ciebie określoną postawę.

[…]

„Zbierasz to, co posiejesz”

Lise Bourbeau