Pełny/głęboki przysiad jest jedną z najbardziej podstawowych pozycji człowieka. Ze względu na uprzemysłowienie społeczeństwa oraz jego uzależnienie od krzesła i współczesnego obuwia, przysiad stał się jednak pozycją, która dla wielu osób jest trudna do wykonania. Dlatego od teraz w naszym planie treningowym będziemy włączać różne elementy ruchu co życia codziennego, których celem jest głównie poprawa funkcjonowania naszego ciała w ogóle.
Dlaczego warto spędzać czas w głębokim przysiadzie?
1. Przysiad odtwarza prawidłową pracę stawu skokowego, kolanowego, biodrowego.
2. Ograniczona mobilność kostek jest typowym problemem związanym z szeregiem innych dolegliwości w organizmie, takich jak przeprosty, zła postawa lub tzw. kolano biegacza. Utrata mobilności kostek jest spowodowana zarówno sztywnością mięśni łydek jak i ścięgien Achillesa oraz sztywnością w stawie. Prawidłowy przysiad z piętami ułożonymi płasko na podłodze, wymaga dobrej elastyczności w kostkach. Wchodzenie do pełnego przysiadu oraz pozostanie w nim jest więc doskonałym sposobem na poprawę mobilności kostek i przywrócenie im pełnego zakresu ruchu.
3. Ulga przy bólach w dole pleców. Wiele osób ma pogłębioną lordozę lędźwiową w efekcie przesunięcia miednicy w dół i do przodu przez napięte mięśnie zginaczy biodra. Podczas pełnego, głębokiego przysiadu miednica rotuje się do tyłu, umożliwiając wydłużenie kręgosłupa. Działanie to powoduje rozciągnięcie napiętych lub skróconych mięśni w dolnych plecach. Pozycja ciała w głębokim przysiadzie tonizuje również kręgosłup, tworząc przestrzeń między jego poszczególnymi fragmentami.
4. Wzmocnienie bioder. U osób, które mają słabe mięśnie bioder, można często zauważyć ustawienie nóg do środka oraz rotację do wewnątrz podczas wykonywania ruchów, takich jak skoki lub schodzenie po schodach. Rotacja nóg do wewnątrz sprawia, że kolano znajduje się pod niekorzystnym dla niego kątem, co może prowadzić do urazów. Pełny przysiad przesuwa biodra do pozycji przeciwnej – do rotacji zewnętrznej. Przysiad wzmacnia grupy mięśniowe odpowiedzialne za wykonywanie tej akcji, co pozwala na lepszą kontrolę pozycji całej nogi.
5. Mięsień pośladkowy wielki jest jednym z największych mięśni w ciele. Obejmuje on większą część regionu pośladków i odgrywa kluczową rolę podczas wykonywania wielu codziennych czynności, takich jak chodzenie, dźwiganie i bieganie. Jest on również ważnym stabilizatorem mięśni tułowia i nóg. Badania EMG. wykazały, że podczas wykonywania przysiadu mięśnie pośladków zaczynają pracować dopiero po obniżeniu się poniżej połowy drogi. Wchodzenie i wychodzenie z głębokiego przysiadu jest zdecydowanie jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wzmocnienie pośladków.
6. Skumulowanym efektem pracy w obszarach wymienionych powyżej jest ogólna poprawa zarówno statycznej jak i dynamicznej postawy. W momencie, kiedy wzrasta mobilność w stawach oraz zostaje wzmocniona dolna partia ciała, cały system mięśniowo-szkieletowy automatycznie zaczyna sprawniej pracować, co ma ogromny wpływ na nasz wygląd, samopoczucie i sposób poruszania się. Pełny przysiad jest sposobem na odwrócenie niektórych złych nawyków organizmu, będących efektem współczesnego stylu życia. I co ważne: poprawia trawienie! Zobacz ten film.
Jak wykonywać głęboki przysiad?
1. Najważniejsze — konsekwencja. Spędzamy w głębokim przysiadzie co najmniej 15 minut dziennie! Nie na raz… Rano 1 minuta, w trakcie rozmowy telefonicznej kolejne 3 minuty, czekając na przystanek kolejne 2 minuty itd. Każda okazja do siedzenia w głębokim przysiadzie jest dobra!
2. Kręgosłup jest zrelaksowany, nie musi być wyprostowany. Im więcej relaksu w tej pozycji tym lepiej.
3. Stopy rozstawione są mniej więcej na szerokość barków, choć to nie przymus — najważniejsze, aby w pozycji przysiadu było Ci komfortowo. Nie ma jednej, idealnej pozycji — wszystko jest kwestią wyczucia. Poczucie komfortu i rozluźnienia to dwa najważniejsze czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę będąc w pozycji głębokiego przysiadu.
4. Już po paru sekundach bolą Cię kolana lub biodra? Wstań, rozruszaj się, pochodź chwilę i wróć z powrotem do pozycji głębokiego przysiadu.
5. Boso czy w butach? Najlepiej boso lub w butach z płaską podeszwą.
6. Pięty — powinny być przyklejone na ziemi. Jeśli w tym momencie to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie— możesz podłożyć pod pięty książkę/klocek do jogi tak, aby uzyskać dodatkowe wsparcie. Im więcej będziesz spędzać czasu w pozycji głębokiego przysiadu, tym Twoja mobilność w stawie skokowym będzie systematycznie ulegać poprawie.
7. Jak głęboko powinniśmy wykonywać przysiad? Odpowiedź jest tylko jedna: zawsze GŁĘBIEJ! Im głębszy przysiad, tym lepiej.
Powodzenia i daj znać w komentarzu jak efekty: )