Fundamenty teoretyczne Medycyny Chińskiej mają bardzo głębokie korzenie i według wielu źródeł mają co najmniej 5000 lat. Chińska wizja człowieka opiera się na jednoczenia, globalizowania, analogicznie podchodząc do zjawisk, podczas gdy zachodnia wizja opiera się na oddzieleniu i analizowaniu zjawisk umiejscowionych na ten samej płaszczyźnie. [1] Poniżej zebrałem podstawowe założenia wizji wszechświata według Medycyny Chińskiej.
- Medycyna Chińska głosi, że człowiek jest zbudowany na podobieństwo wszechświata.
- Prawa, które rządzą makrokosmosem wszechświata, rządzą również mikrokosmosem człowieka.
- Zrozumienie zasad panujących w naturze pozwala na głębsze zrozumienie ludzkiej natury.
- Wszechświat jest w nieustannym ruch i zmianie, a wszystkie zjawiska w nim zachodzące pozostają we wzajemnych zależnościach. Pomimo ciągłych zmian, wszechświat zostaje w równowadze dzięki samoregulującemu się mechanizmowi.
- Człowiek jest niczym mikrokosmos wewnątrz makrokosmosu.
- Ludzki organizm podlega nieustannym zmianom pochodzącym z zewnątrz przy jednoczesnej samoregulacji i nieustannej adaptacji, co pozwala zachować stan równowagi i zdrowia (homeostaza)
- Nie można zdiagnozować człowieka, bez brania pod uwagę jaki świat otacza go na co dzień. Miejsce, w którym żyjemy, to co na co dzień robimy, nasze relacje, pożywienie i szereg innych czynników ma nas wpływ. Ujęcie świata, który otacza człowieka jest podstawą medycyny holistycznej.
- Zmienność makrokosmosu objawia się w życiu człowieka na poziomie cykli dnia i nocy, pór roku czy klimatów. U ludzi owa wielorakość przejawia się w ich aktywności życiowych lub substancjach witalnych zwanych qi (energią).
Poznaj siebie, a będziesz znać wszechświat i bogów.
Sokrates
[1] Hamid Montakab – Medycyna Chińska w praktyce, wyd Galaktyka, str. 3