Warszawa, ul. Żegańska 21/23 04-713 Warszawa
Umów się: +48781521131
aloha@mateuszjasinski.pl

Przed pierwszym zabiegiem akupunktury – najczęstsze pytania

Zebrałem najczęstsze pytania, które zadają mi pacjenci przez zabiegami. Liczę na to, że teraz przed przyjściem do gabinetu będziecie czuli się pewniej. 🙂

Czym dokładnie jest akupunktura?

Działanie lecznicze akupunktury polega na wywoływaniu szeregu impulsów, bodźców i reakcji fizyko-chemicznych, przenoszonych drogami autonomicznego układu nerwowego z punktów akupunkturowych (zakończeń nerwowych) do chorych narządów i tkanek, wywołując w nich reakcje regeneracyjne i naprawcze oraz działanie przeciwbólowe. Akupunktura promuje naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Warto dodać, że 2019 roku WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznała Tradycyjną Medycynę Chińską za naukę.

Akupunktura jest polecana:

  • Sportowcom i osobom aktywnym, które potrzebują rozluźnienia mięśni lub przyśpieszenia regeneracji,
  • Akupunktura może być skutecznym sposobem na przyspieszenie procesów regeneracyjnych u sportowców i zmniejszenie ryzyka wystąpienia przetrenowania,
  • Badania pokazują, że akupunktura może znacznie łagodzić syndrom zmęczenia poprzez regulację zaburzonego metabolizmu energii oraz choliny, a także wpływać na przyspieszone łagodzenie stresu oksydacyjnego,
  • Osobom, które posiadają wszelkiego rodzaju bóle mięśniowo-stawowe,
  • Osobom z problemami takimi jak: alergia, astma, problemy układu krążenia, uczucia niepokoju, depresji, przeziębieniach, grypie itd.  
  • Na liście chorób wyróżnionych przez WHO znajdziemy również: choroby kości, mięśni i stawów,  stany zapalne,  bóle pleców, zaburzenia żołądkowo-jelitowe,                zaburzenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego,  choroby urologiczne, w tym nietrzymanie moczu, kamica nerkowa i zapalenia pęcherza,  problemy skórne, w tym trądzik,  zaburzenia na tle seksualnym, w tym impotencja, choroby oczy, w tym zaćma i jaskra,  problemy ginekologiczne, w tym zaburzenia miesiączkowania,  choroby układu oddechowego, w tym astma, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Przed pracą z igłami zbieram wywiad na temat trybu życia pacjenta oraz dokonuję diagnozy stanu zdrowia korzystając z narzędzi tradycyjnej medycyny chińskiej. Diagnoza medycyny chińskiej obejmuje szczegółowy wywiad ustny, w tym relacje rodzinne i społeczne, badanie tętna, języka i tak zwaną diagnozę wizualną, która jest rozwinięta szczególnie na Wschodzie. Ocenia się też brzmienie głosu, sposób oddychania, zapach, sposób poruszania się. Diagnozowanie z tętna i języka ma szczególne znaczenie w tradycyjnej medycynie chińskiej Korzystając z diagnozy języka, możemy zidentyfikować fizyczne i emocjonalne zaburzenia, takie jak: zaburzenia trawienia i układu oddechowego, stany emocjonalne (lęk, depresja, złość), problemy ginekologiczne czy problemy kardiologiczne. Podczas diagnozowania języka ważny jest jego kształt, kolor, nalot, miejsca zagłębień i obrzęków, pęknięcia, bruzdy i wilgotność. Ten sposób diagnozowania jest coraz bardziej popularny w ostatnim czasie dzięki dostępowi do technologii. Za pomocą zwykłego zdjęcia języka, wykonanego telefonem komórkowym, każdy może z dowolnego miejsca na świecie uzyskać konsultację ze specjalistą medycyny chińskiej lub samodzielnie przeanalizować dane z sieci.

Tuż po diagnozie przystępujemy do zabiegu akupunktury — pacjent w komfortowej atmosferze kładzie się na stole do masażu (lub siedzi) i w zależności od diagnozy następuje wbicie bardzo cienkich igieł w określone części ciała.

Jakie igły są używane do zabiegu akupunktury?

Jednorazowe i sterylne. Do nakłuć wykorzystuje się specjalne litowe igły wykonane ze sprężystego i nierdzewnego stopu. Samo przebicie skóry zwykle nie boli, jednak po chwili część pacjentów czuje rozpieranie, “mrówki”, albo tępy ból. Nie jest on jednak nie do zniesienia. Igły zostają w tobie najczęściej na kwadrans. Ich usuwanie nie boli. Najczęściej można spotkać igły o długości 7 mm, 13 mm, 15 mm, 25 mm, 40 mm, 50 mm, ale spotykane są również krótsze igły o długości 3 mm lub bardzo długie o długości nawet 100 mm. Najczęściej spotykane średnice igieł, czyli średnice igły, to 0.12 mm, 0.14 mm, 0.16 mm, 0.18 mm, 0.20 mm, 0.22 mm, 0.25 mm, 0.30 mm. Drugą kategorię igieł stanowią igły o długości ostrza od 3 do 15 mm. Igły tego typu często nazywane są igłami kosmetycznymi lub po prostu igłami do twarzy i uszu, ponieważ najczęściej stosuje się je właśnie do zabiegów akupunktury kosmetycznej twarzy oraz zabiegów akupunktury uszu. 

Ile trwa zabieg akupunktury?

Od kilku minut do godziny – wszystko zależy od dolegliwości oraz indywidualnej reakcji organizmu.

Jak się przygotować do zabiegu akupunktury i czy w ogóle trzeba coś konkretnego zrobić przed lub po?

Samo przygotowanie do zabiegu nie wymaga od pacjenta dużego wysiłku. Istotne jest jednak, aby pacjent zjawił się wypoczęty, dlatego warto zadbać już przynajmniej 2 dni wcześniej o odpowiedni poziom snu; lepiej unikać także alkoholi i ciężkostrawnych posiłków. Na ok. dwie godziny przed zabiegiem należy zjeść lekki posiłek, gdyż akupunktury nie powinno wykonywać się na czczo. Co więcej, unikać musimy posiłków, które mogą barwić język (np. buraków). Dlaczego ma to znaczenie? Jeszcze przed wykonaniem zabiegu lekarz wykona badanie, które sprowadza się głównie do zmierzenia tętna i obejrzeniu języka. To właśnie na podstawie tego rodzaju wyników dobrane zostaną punkty na ciele, w których wbijane będą igły.

Jakie części ciała są poddawane procedurze zabiegu akupunktury?

Wiele osób myśli, że podczas zabiegu igły wbijane są bezpośrednio w miejsca bólu. Tymczasem może być zupełnie odwrotnie. Akupunktura zakłada, że niemal wszystkie części naszego ciała są ze sobą w jakiś sposób powiązane, a ból głowy może być nawet spowodowany uciskiem na stopie. Z tego też względu nakłucia wykonuje się w przeróżnych miejscach, które z pozoru nie mają nic wspólnego z naszymi dolegliwościami. 

Jakie są zalety akupunktury?

Jednym z największych atutów akupunktury jest to, że – stosowana profesjonalnie – praktycznie nie powoduje skutków ubocznych i przez większość pacjentów jest świetnie tolerowana. 

Jakie działanie ma akupunktura – głównie relaksujące czy prozdrowotne?

Akupunktura ma przede wszystkim działanie lecznicze, a w krajach gdzie medycyna chińska jest mocno rozwinięta — korzysta się z niej na zasadzie profilaktyki.

Komu zalecana jest akupunktura?

Z akupunktury mogą skorzystać osoby, które mają następujące dolegliwości: stany zapalne dróg oddechowych, nawracające infekcje i przeziębienia, zapalenia gardła, astma, bóle i zawroty głowy, migrena, nerwobóle, porażenia nerwów, porażenie dziecięce; zaburzenia czynności pęcherza moczowego; zapalenia stawów, gościec, dyskopatia; schorzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, bóle zębów; choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaparcia, biegunki, krótkowzroczność, zaćma, zapalenie spojówek, głuchota, otyłość, alkoholizm, narkomania, palenie papierosów, nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca.